Следвайте Гласове в Телеграм и Инстаграм Благодарение на сигурността, която дава НАТО, България процъфтява.

...
Следвайте Гласове в Телеграм и Инстаграм Благодарение на сигурността, която дава НАТО, България процъфтява.
Коментари Харесай

България и Източният фланг станаха критично важни за НАТО и САЩ

Следвайте " Гласове " в Телеграм и Инстаграм 

Благодарение на сигурността, която дава НАТО, България процъфтява. Това разгласи неотдавна посланикът на Съединени американски щати у нас Кенет Мертен на конференция във връзка 75 години от основаването на НАТО, проведена от Атлантическия клуб в България. Той показа данни, съгласно които от присъединението на страната ни към алианса Брутният вътрешен продукт се е нараснал повече от два пъти. Кенет Мертен добави, че има внезапно увеличение на директните задгранични вложения, че преди няколко седмици Световната банка е квалифицирала за първи път България като страна с високи приходи и цитира Евростат, съгласно която България даже е изпреварила Унгария като ползване на глава от популацията.

Дипломатът означи, че след началото на спора в Украйна България се е активизирала и се е съгласила да бъде хазаин на многонационална бойна група. Той разгласи, че НАТО е единствената конструкция, способна да отбрани груповата сигурност и регистрира приноса, който дава страната ни в Черноморския район и Източния фланг на алианса.

Дори единствено тези думи са задоволителни да бъде маркирано по какъв начин войната, която се развива на няколкостотин километра от нас, внезапно трансформира Източния фланг и изключително България и Румъния в сериозно значими за НАТО и Съединени американски щати.

За две години се построиха и строят големи бази, вършат се покупки на оръжия за милиарди евро и долари, ученията са във все по-реална среда, построяват се бързи коридори за напредване на войски и техника от Гърция през България до Румъния.

И това е единствено началото. Преди няколко месеца стана ясно, че румънската база „ Михаил Когълничану “, която се намира близо до България, се трансформира в най-голямата военновъздушна база на НАТО в Европа, която има за цел да пази югоизточния фланг на алианса от Русия. Изграждането въз основата, която е ситуирана в окръг Кюстенджа/Констанца и носи името на прочут румънски демократичен политик от ХІХ век, ще коства 2,5 милиарда $. Тя ще бъде на повърхност 2,8 хиляди хектара и в нея ще могат да бъдат дислоцирани 10 000 военнослужещи.

Това е единствено на 150 км от Варна по суша и даже по-малко по въздух и море. 

„ Михаил Когълничану “ ще разполага с нови писти за политане и кацане, оръжейни платформи, хангари за военни самолети, а също по този начин съвременни казарми и полигони. Това ще бъде боен град, тъй като се планува да има учебни заведения, лечебни заведения, детски градини и магазини. Базата ще бъде по-голяма от „ Рамщайн “ в Германия. Затова способства нейното стратегическо състояние. Тя се намира единствено на 20 км от брега на Черно море, на 300 км от Одеса и на 400 км от пристанището Севастопол в окупирания от Русия Крим.

Битката за контрола на Черно море става все по-ожесточена и забележима. Бъдещето му напълно зависи от ориста на войната в Украйна. Доказателствата за това са многочислени през последните над 2 години, откогато стартира съветската инвазия. Безпокойството на Брюксел и Вашингтон от огромното съветско наличие най-сериозно си пролича, когато през декември 2022 година Комисията по външна политика на Съединени американски щати одобри Закона за сигурността в Черно море, който дефинира района като „ сцена на съветска експанзия “.

Властите в Букурещ осъзнават рисковете от желанието на Москва да бъде изтласкано западното наличие в Черно море и желанието на Русия да го трансформира в „ затворено море “. По тази причина още от януари 2023 година в румънските бази има самолети AWACS, които наблюдават за съветските дейности в района и имат за цел да укрепят отбранителната позиция на Алианса в Черноморския район. Наскоро там кацнаха и два американски нуклеарни бомбардировача.

В непосредственост до „ Михаил Когълничану “ се намира най-голямото румънско пристанище Констанца / Кюстенджа, което е измежду десетте най-големи в Европа. Тук също има съществено военно наличие.

На фона на триумфите, които Румъния показва в модернизацията на своята войска, прави усещане по-слабото присъединяване на България. Страната ни по този начин и не съумя да се възползва от опцията през първите месеци от съветската инвазия да размени старите си руски оръжия с по-съвременни натовски. Въпреки че през 2023 година тя съумя да заема по-решителна позиция в поддръжката за Украйна и да придвижи напред плановете за закупуване на нови военни системи за армията, към момента в България липсва съществено наличие на Алианса, каквото се следи в Румъния и даже в Албания.

Все отново България не е изцяло апатична и стана ясно, че НАТО предвижда за страната ни образуване на мощна бригада от доста добре подготвени елементи на няколко страни.Тогава министър председателят Николай Денков разгласи, че по този начин ще се усилят 4 пъти бойците на Алианса. Според утвърдените районни проекти на отбрана на Алианса от Русия, каквито се направиха за първи път от Студената война насам, актуалната батальонна бойна група на НАТО в България би трябвало да стане бригада. 

По стандартите на НАТО бойната батальонна група е от към 1300 бойци, а бригадата - към 5000 бойци, или 4 пъти по-многочислена. На процедура в бригадата има няколко батальона.

В момента у нас има една батальонна група от към 1200-1300 души, като тя е с рамкова страна Италия. За нея Съединени американски щати дадоха рота с бойни бронирани машини " Страйкър ". Англия изпрати рота от състава на Кралския ирландски полк, Гърция се включи с противотанков взвод, а България с 42-ри механизиран батальон от Сухопътните войски, който участваше в задачи в Афганистан. Италия е с най-многобройното присъединяване в групата с над 700 военни с повече от 50 единици техника. В групата има военни и от Турция, Северна Македония, Черна гора, Албания.

Пак през юли м.г. бе оповестено, че България предлага на НАТО основаването на многонационален дивизионен щаб, който да бъде ситуиран в региона на Кабиле и Безмер. Това на процедура ще значи, че при опасност или опасност против България, то ще се развърне освен многонационалната бойна група на Алианса, за която към този момент е решено, че става бригада, само че и цяла дивизия, включваща най-малко три бригади.

Идеята е да се сътвори подобен щаб по сходство на съществуващия към този момент в Румъния, който ръководи дивизията " Югоизток ". След основаването на подобен многонационален дивизионен щаб и в България, той ще управлява две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при нужда и още сили и средства. Това са бригади, които съставляват една дивизия. Предложението е щабът да се управлява от български офицер.

" Ще има толкоз военнослужещи, колкото са задоволителни да се даде бърз и съответен отговор. В момента основата на сухопътния съставен елемент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем подготвени да приемем още сили натовски - съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства ", добави тогава началникът на защитата адмирал Емил Ефтимов.

За задачата обаче, страната ни би трябвало да приготви нужната инфраструктура. " Ще бъде модернизиран войсковият регион в Кабиле и Ямболско, там предвиждаме да бъде построена съответната инфраструктура. Авиобаза Безмер, с цел да може да бъде ситуиран авиационен съставен елемент. Ще има и система за командване и надзор. Нашият принос е основаването на многонационален дивизионен щаб на българска територия. ", разгласи още началникът на защитата. 

Междувременно стана ясно, че стартира построяването на доста бърз боен кулоар сред България, Гърция и Румъния, който ще включва като опорни точки Александруполис, Варна и Констанца. По него ще може да се придвижва скоростно при потребност доста бойна техника и персонален състав. 

Това се разбра, откакто в коридорите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон Гърция, България и Румъния подписаха желание за основаване на съгласуван кулоар за военна подвижност. За него първо заяви гръцкият боен министър Никос Дендиас.

Според " Катимерини ", коридорът е предопределен да свърже основните стратегически градове за НАТО по Източния му фланг - Солун и Александруполис с Варна и Констанца. 

По-късно стана ясно, че България ще взе участие в построяването не на един, а на два хармонизирани коридора за военна подвижност, което в допълнение ще улесни по-бързото напредване в границите на НАТО по направлението юг-север. Това пък съобщи министър-председателят Димитър Главчев във Вашингтон, където взе участие също в Срещата на върха на Алианса. 

Подписаните писма за желание плануват построяването на хармонизирани коридори за военна подвижност сред Италия, Албания, Северна Македония и България в границите на Паневропейски транспортен кулоар № 8, както и сред Гърция, България и Румъния. Те ще способстват за повишение на капацитета на НАТО за въздържане и защита, съдействието сред страните в региона на военната подвижност, подсилване на транспортната съгласуваност сред тях като главен фактор за стимулиране на икономическото развиване на района, както и за задълбочаване на съдействието сред НАТО и Европейски Съюз. Премиерът Главчев уточни, че има изявено предпочитание от страна и на Турция да се включи, само че механизмът следва да е по-различен, тъй като се употребяват и европейски средства за коридорите. 

Главчев подчертава още върху подписания сред България и Румъния Меморандум за съгласие по отношение на построяването на Щаб на районното компонентно командване на специфичните интервенции.

Щабът ще реализира планирането, командването и ръководството на Силите за специфични интервенции на Алианса за Черноморския район. Изграждането на щаба ще способства за увеличаване на възпиращия и защитителен капацитет на Югоизточния фланг на НАТО.

В същото време би трябвало да се означи и че три натовски страни - България, Турция и Румъния, организират взаимна интервенция в Черно море, и то в това число в непосредствена непосредственост до конфликтната зона, образувала се след нахлуването на Русия в Украйна. Мисията е оповестена като противоминна, само че очаканията са, че тя ще играе и сдържаща роля за агресивното съветско държание на непрекъснато оповестяване на военни учения в региона.

Паралелно се движи и американска самодейност за Черно море.

През март 2023 година в Конгреса на Съединени американски щати бяха импортирани два законопроекта, които се отнасят до сигурността в Черно море. Основната им цел е да подтикне администрацията на президента Джо Байдън да създаде всеобхватна тактика на Съединени американски щати за района. Да се откри непрекъснато военно наличие на Източния флан и регулярно военноморско наличие в Черно море на ротационен принцип, както и да даде отбранителна поддръжка на районните сътрудници, съгласно ползите и полезностите на Съединени американски щати. Препоръчва се в бъдещата тактика да се включи проект за поощряване на по-голяма независимост на корабоплаването, с цел да се разреши по-голяма сигурност и стопански достъп до Черно море. 

В същото време започнаха да се вършат от ден на ден учения, и то във все по-реална среда - с бойни стрелби с ракети, с разрастване на персонален състав и авиация.

Така неотдавна  31-во изтребително авиокрило от Военновъздушни сили на Съединени американски щати, ситуирано в Авиано, Италия, се разпростра в авиобаза Безмер посредством 6 изтребители F-16. Това става в взаимна подготовка под кодовото име " Тракийска пепелянка ", в която участваха българските, американските, гръцките и румънските Военновъздушни сили. България с МиГ-29 и Су-25, а другите страни с F-16.

Военновъздушни сили на Съединени американски щати в Европа са в България за обезпечаване развръщането на гостуващото формирование. До три големи транспортни самолета C-130 Херкулес извършват полети, а до 200 военнослужещи обслужваха машините. Те бяха  разположени на летище Безмер. Американските екипажи извършват дилемите си по непосредствена авиационна поддръжка с  боеприпаси на Авиационния полигон на Военновъздушни сили " Елена ". Насочването пък се осъществяваше от предни авионасочвачи от състава на Многонационалната бойна група в България с рамкова страна Италия.

На място пристигна персонално командирът на 31-во изтребително авиокрило от Военновъздушни сили на Съединени американски щати в Авиано бригаден военачалник Тад Кларк. Много профилирани издания означиха, че изтребители F-16 от Авиано са в авиобаза Безмер, която се намира на по-малко от 250 благи от Южна Украйна. Няма по какъв начин да не се означи и масираното въоръжаване и непрекъснатите нови покупки и планове.  И до момента в който Румъния от дълго време купи Пейтриът и F-16, то и България набира скорост с многомилиардни контракти за изтребители, два кораба, близо 200 бронирани машини " Страйкър ".

Почти ежедневно се появяват нови планове. Стана ясно, че купуваме ЗD радари за най-малко 400 млн. лева, както и противокорабни ракети. Изведнъж се появиха проекти и контракти за близо половин милиард лв..

Единият е за муниции за машините " Страйкър ", а другият за Противовъздушна отбрана система " Ирис " от Германия.

Отделно 200 млн.лв ще отидат за системи за електронна война и за битка с подводници, които ще са част от бъдещите два нови кораба.

Върви и контракт за закупуване на нов превоз за армията. С неговата реализация се цели превъзмогване на софтуерната назадничавост. Ще се купят нови модерни товарни коли с нараснала проходимост. 

Всичко това минава в незабавен порядък - и през държавното управление, и през Народното събрание, нищо, че кабинетите са все служебни, а парламентите изкарват по месец-два. Просто няма по какъв начин да е другояче - войната чука на вратата.

Инфо: segabg.com

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР